חיילים משוחררים רבים מתלבטים רבות לאיזה תחום לפנות, ההחלטה על מסלול הלימודים שלכם היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שתחליטו בחייכם מפני שהיא תשפיע עליכם ותעצב את חייכם שנים קדימה, לכן חשוב מאוד להחליט בצורה נכונה ומושכלת.

 השתחררתם מצה''ל, טיילתם בדרום אמריקה או במזרח, ועכשיו אתם מוכנים להתחיל את החיים, אבל כמו חיילים משוחררים רבים, אתם מתלבטים באשר לתחום אליו תפנו, אל תדאגו, אתם לא לבד. רוב בני גילכם נמצאים באותה הסיטואציה, ומעטים מאוד יודעים מראש מהו התחום בו חשקה נפשם. העצה הטובה ביותר שתוכלו לקבל היא לפנות אל הכישרון שלכם ואל תחומי העניין שלכם, ולנסות להפוך אותם למקצוע. זוהי עצה שנראית טריוויאלית לאוהבי תכנות מפני שתחום ההיי-טק נמצא בפריחה, אך היא נכונה לכולם. הכלל הוא שאם אתם אוהבים את זה, ומוכשרים בזה, תצליחו להתפרנס מזה. פנייה לתחום שאינו מעניין אתכם רק מפני ש''יש בו כסף'', תותיר אתכם מתוסכלים ותגרום לכם להיתקע בעבודה שמשעממת אתכם, דבר שיביא לכך שלא תזכו לקידום ולכן תהיו מתוסכלים עוד יותר.

איפה לומדים?

תלוי בתחום בו בחרתם. רבים מבני גילכם מעדיפים ללמוד קרוב לבית ההורים, כך ניתן להתגורר אצל ההורים בזמן הלימודים ולחסוך כסף. זהו יתרון גדול, בטח במחירי השכירות הקיימים היום. למזלכם ניתן כיום ללמוד כמעט כל דבר בכל מקום. מוסדות הלימוד השונים פרוסים בכל רחבי הארץ, ואם לא בחרתם בתחום נישתי, אין ספק שתוכלו להמשיך לגור עם ההורים. אם בחרתם בלימודים אקדמיים או בלימודי הנדסאים, הרי שחלק מהמוסדות מציעים מעונות סטודנטים, אך אם אתם מצפים לנוחות של הבית, תשכחו מזה. במעונות תאלצו לחלוק דירה עם עוד 3-1 סטודנטים נוספים, ובמקומות מסויימים אף תחלקו חדר עם סטודנט/ית אחר/ת. לאלה מביניכם ששירתו בבסיסים סגורים, תזכיר האווירה את הצבא (רק בלי המשמעת והתורנויות), כך שיהיו לכם חיי חברה עשירים.

בהיותכם חיילים משוחררים, האם אפשר להשתמש בכספי הפיקדון הצבאי?

התשובה לכך תלויה בתחום הלימודים ובמוסד הלימודים בו תבחרו, אך גם אם לא תוכלו להשתמש בפקדון, אל תתנו לכך לשנות את החלטתכם, כספי הפקדון שמורים עבורכם, ואם לא תשתמשו בהם ללימודים, תוכלו להשתמש בהם למטרות אחרות. לעומת זאת, תחום הלימודים בו תבחרו ישפיע עליכם שנים קדימה.

 

אלו עוד זכויות מגיעות לי?

אם אתם משרתים במילואים, מגיעות לכם הטבות מסויימות במוסדות האקדמיים ורצוי שתבררו מהן באגודת הסטודנטים. בנוסף, אלה מכם שיפנו ללימודי הנדסאים, יוכלו לקבל מילגת שכר לימוד מטעם משרד הביטחון, כך שתוכלו ללמוד שנה ולעתים שנתיים מבלי להשתמש בכספי פקדון חיילים משוחררים (תלוי במסלול הספציפי שבחרתם ובמוסד הלימודים), כשבדרך כלל המילגה גבוהה יותר במוסדות לימוד הממוקמים בפריפריה.

 איך מוצאים עבודה אחרי הלימודים?

ראשית, הדבר החשוב ביותר הוא ליצור קשרים במהלך הלימודים. המרצים שלכם וחבריכם ללימודים עשויים לסייע לכם למצוא עבודה, לכן חשוב ליצור קשרים ולשמור עליהם. בנוסף, חשוב לזכור שכל מעסיק פוטנציאלי יבחן את מקומות העבודה הקודמים שלכם, גם אם הם אינם קשורים לתחום הלימודים שלכם. אם עבדתם במלצרות, שיחה עם בעל המסעדה או בית הקפה, תאמר עליכם המון: אחריות, דייקנות, יחסים עם עובדים אחרים, גישה ללקוחות, כל אלה ייבחנו לפני שתזכו בעבודה הנכספת. לכן חשוב מאוד להותיר רושם טוב גם בעבודות הסטודנטים שלכם.

לקבלת מידע ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר