לימודי צילום

לימודי צילום

מה נדרש ללימודי צילום?

אפשרויות קידום והרחבה מקצועית

יתרונות ללימודי צילום


דרך ארוכה עבר הצילום מאז הומצא בתחילת המאה ה-19, אז היה מלאכה מורכבת למקצוענים פורצי דרך, ועד היום, בו כל ילד מחזיק בכיס פלאפון עם מצלמה דיגיטלית, אוטומטית ואיכותית. מאז אמצע המאה העשרים, אז הפך הפילם הצבעוני למסחרי והיה לנחלת הכלל, קפאה הטכניקה על שמריה פחות או יותר, תוך שהיא הולכת ונפוצה בקרב קהלים גדולים ויומיומיים יותר. עם סיומה של המאה הקודמת השתנה הכלי הטכני שביסוד המלאכה, עם הפיכת הצילום הדיגיטלי למסחרי ונפוץ, ודעיכת השימוש בסרטי צילום מסורתיים ומצלמות אנלוגיות לטובת פורמט ממוחשב. כעת אנו נמצאים למעשה בימיה האחרונים של המצלמה כמכשיר נפרד, והטמעתה כחלק מכלי העבודה של הסמארטפון. הבדלי האיכות בין מצלמת כיס דיגיטלית לזו של הטלפון החכם היטשטשו לחלוטין, כאשר במקביל מתאפשרים באמצעותו יתרונות דרמטיים. הקישוריות האינטרנטית מאפשרת פרסום מיידי והפצה פרטית או ציבורית של הצילומים, אשר החליפה את הדפסתם היקרה שהיתה נהוגה משך שנים. כעת שמור השימוש במצלמה כאביזר נפרד ועצמאי בעיקר לבעלי מקצוע, וגם מבין אלו, נותר אחוז זעיר של מי שעדיין עושים שימוש בפילם וחדר חושך מסורתיים. כיום כל אחד מאתנו הוא צלם הלכה למעשה, עם אפיקי פרסום לצילומיו שהם גדולים פי כמה גם מאלו שהיו בידי צלמים מקצועיים בעבר. הפורמט החדש הגיעה לבשלות טכנית שמציעה איכות מקבילה לזו המסורתית, ומוסיפה עליה שלל יתרונות ממשיים כמו תוצאות מיידיות אותן ניתן לבחון בזמן אמת, נוחיות הדפסה רבה יותר של התוצרים, ובעיקר יכולת רבה יותר לטיפול בצילום ועריכתו מחדש, החל מריטוש קל, פילטרים ותיקוני צבע, ועד מניפולציה ויזואלית מלאה. בהתאמה לכל זאת, גם לימודי הצילום כיום מתחלקים למעשה לשתי דרגות של צרכים. הראשונה היא הכשרת צלמים כהכשרה מקצועית כוללת, והשניה היא סדנאות צילום, המיועדות לחובבים, ומטרתן היא לשפר ולחזק את יכולות הצלם המקרי, ללא מטרה תעסוקתית מיידית. כמו כן, ניתן ללמוד בנפרד עיבוד תמונה ממוחשב באמצעות תוכנת פוטושופ.

מה נדרש ללימודי צילום

למעט דרישה לציוד מקצועי נלווה, כמו מצלמה איכותית או חצובה, אין למעשה תנאי קבלה מיוחדים להכשרה. ישנן סדנאות התמחות המיועדות לבעלי מקצוע ומטרתן התמקצעות למשל בצילום סטודיו, טבע, הריון ומשפחה, אולם גם אליהן ניתן להתקבל כחובבים. רוב בתי הספר מפרידים בין לימודים למתחילים ולמתקדמים, כדי לייצר הומוגניות בין התלמידים ולתת לכל משתתף הזדמנות לרכוש את הכלים החסרים לו ומבוקשים על ידו.

אפשרויות קידום והרחבה מקצועית

לימודי צילום יכולים להוביל די בקלות להתמקצעות והתמקדות בתחום כאפיק מקצועי. עם זאת, כדאי לזכור כי השוק גדוש בבוגרי בתי ספר ייעודיים אשר השקיעו שנים בפיתוח יכולותיהם. קורס לחובבים, כולל מסלול מצטיין ונהדר, לא יוכל להחליף או להתחרות במקצוענות אמתית שנרכשה בעמל וניסיון רב. מלאכת הצילום אשר החלה בחדרי חושך עם ציוד יקר ועדין, והצריכה מקצוענות והון, ממשיכה וקונה לעצמה עוד ועוד משתמשים כבר כמעט מאתיים שנה. כיום כל אחד מאתנו יכול להפיק תמונה בטווח של שלוש שניות בין הושטת היד אל הכיס, ועד בחינת התוצאה על המסך. חמש שניות נוספות, והתמונה כבר מוצגת באינסטגרם וזמינה למיליארדים.

יתרונות ללימודי צילום

אפיקי הפרנסה שמלאכת הצילום מציעה הם רבים, החל מסטודיו שמציע ללקוחותיו תמונות משפחתיות, תיעוד הריון או ''בוק'' פרטי, דרך צילום אמנותי, חתונות ואירועים, מוצר ופרסום, תיעוד עיתונאי ודוקומנטרי, ואפילו מכירת קבצים דרך האינטרנט באתרים מסחריים שיתופיים שזו מטרתם.

לקבלת מידע ללא התחייבות
מלאו פרטים ונחזור אליכם תוך זמן קצר