לימודי חשמל

קורס חשמלאי

 

מה נדרש עבור קורס חשמלאי


קריירה מקצועית כחשמלאי היא אחד ההימורים הבטוחים ביותר במשק העבודה בארץ. 

המדובר במקצוע שתמיד יש ביקוש עבורו, ללא כל קשר לנסיבות הכלכליות, למיקום הגיאוגרפי, לעונות השנה או לאופנות מתחלפות. חשמל משמש בכל מקום, כל אדם וכל מבנה. על פי חוק, כל העוסק בביצוע עבודות חשמל מחויב ברישוי מתאים בתחום שהוא רווי סכנות כה רבות, למרות שממילא רק אידיוט גמור לא יסתייע באיש מקצוע מוסמך ומיומן. 

התקנה, שינוי במערכת, תיקון, פירוק או אפילו בדיקה שלא יתבצעו על ידי גורם מוסמך מוגדרים כעברה על החוק.

 במקצוע החשמלאות נדרשת אחריות גבוהה במיוחד, על כן הוא מפוקח ממלכתית באופן הדוק מאוד על ידי היחידה לרישוי חשמלאים במשרד הכלכלה. זהו הגוף המנהלי דרכו פועל המנהל למתן (ובמקרים אחרים שלילת או הגבלת) רישיונות לעבודות חשמל מכל סוג.

 כל מלאכה ומשימה מוגדרת בהתאם לדרגה הנדרשת לביצועה, ומותרת רק לבעלי רישיון מתאים. הסיווג המקצועי מורכב ממערכת הסמכות המתקדמות בסדר עולה: 

חשמלאי עוזר - הדרגה הבסיסית ביותר, הסמכה לביצוע עבודות ותיקונים במתח נמוך, תוך ליווי ופיקוח אחראי מצד בעל רישיון מתקדם יותר. תעודה זו מצריכה ביצוע קורס הכשרה האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה או בפיקוחו, או סיום בית ספר תיכון מקצועי במגמת חשמל. התעודה נלווית גם ללימודי הנדסאי או מהנדס במקצועות בעלי זיקה לחשמל, למשל טכנאי מיזוג וקירור. 

חשמלאי מעשי – מוסמך לביצוע עצמאי של רוב עבודות החשמל הביתיות, לטפל ולתכנן מערכות עד 40 אמפר. הדרך המקובלת ביותר להשגת דיפלומה זו היא קורס חשמל מוסמך של האגף להכשרה מקצועית במשרד הכלכלה או בפיקוחו. עם סיומו ניתנת תעודה מסוייגת המשמשת למעשה כמקבילה לזו של עוזר חשמלאי. דירוג זה ניתן גם הוא לתלמידי תיכונים מקצועיים. 

חשמלאי מוסמך – היא דרגה בה מתאפשר כבר מילוי משימות מורכבות, כולל מערכות תלת פאזיות, זרם עד 80 אמפר, אחזקת מוצרים חשמליים בתעשייה ובבית ומתח גבוה. השגת הסמכה זו אפשרית בכמה מישורים; ניתן לצבור ותק בן שנתיים כחשמלאי מעשי ולסיים בהצלחה קורס חשמלאי מוסמך, או לאחר ותק של שנה אחת וסיום לימודי בית ספר לטכנאים במגמת חשמל, או סיום לימודי מגמת חשמל בבית ספר להנדסאים. 

חשמלאי ראשי – רשאי לתכנן ולטפל במערכות בזרם של עד 250X3 אמפר, במתח נמוך וגבוה. הסמכה זו מוענקת למהנדס חשמל רשום, הנדסאי חשמל רשום בעל שנת ותק כמוסמך, טכנאי חשמל רשום בעל שנתיים ותק מתוכן אחת כמוסמך, או בדרך המקובלת - סיום קורס חשמלאי ראשי לאחר שנתיים ותק קודם כמוסמך.

חשמלאי מתח גבוה – דרגה מקצועית גבוהה ומבוקשת במיוחד. בעליה רשאי לעסוק במערכות במתח של מעל 1000 וולט, מה שמעניק אפשרות להשתלב בפרוייקטים גדולים, אחראיים ורווחיים במיוחד. להשגת הסמכה זו נדרשים לימודים מתאימים, ותק של מינימום שנתיים במקצוע, היתר חשמלאי מוסמך ומעלה, או הנדסאי חשמל.

מה נדרש ללימודי חשמל

לימודי חשמלאות מציעים הכשרה במקצוע יציב, שהדרישה אליו לעולם אינה פוחתת בשום מקום ובשום נסיבות כמעט. 

הענף מאפשר מסלול סדיר של קידום, כאשר הותק בו לא נחשב לנטל, אלא למפתח. את מסלול ההתפתחות המדורג ניתן להתחיל ללא דרישות סף הלכה למעשה, וההתעצמות בתפקיד מתרחשת כמעט באופן טבעי וסדיר.

אפשרויות קידום והרחבה מקצועית

מלבד אלו שאוזכרו לעיל, הסמכות נוספות במקצוע כוללות הנדסת חשמל, חשמלאי טכנאי, חשמלאי בודק סוגים 1,2 ו-3, חשמלאי שירות, וגם טכנאי קירור, מיזוג או מכשירי חשמל, שאינו ממש עוסק בתחום, אלא במקצוע המשיק לו.

 קריירה בחשמל יכולה למלא חיים מקצועיים שלמים, לאפשר תעסוקה גם כעצמאי בעל עסק פרטי, וגם כשכיר כולל בחברות גדולות ויציבות במשק. עבור מי שניחן בידיים טובות, יסודיות, זהירות ואחריות, מדובר בהחלט באופציה שמעניקה מסלול קידום מבטיח, עניין ופרנסה לאורך שנים ארוכות.

יתרונות ללימודי חשמל

לימודי חשמלאי לא רק יבטיחו שתמיד יהיה אור בבית, אלא גם פרנסה. זהו מקצוע בעל ביקוש גבוה וקבוע, המשמש בכל מקום ואזור, כך שאינו בהכרח מצריך קיום של תעשייה גדולה באזור המגורים כדי למצוא תעסוקה.